YLYS Bursu

Üniversiteler ile kamu kurum ve kuruluşlarının yetişmiş insan kaynağı ihtiyacının karşılanması amacıyla mecburi hizmet karşılığında Milli Eğitim Bakanlığı tarafından sağlanan yurtdışı lisansüstü öğrenim bursluluk programıdır. YLSY’nin amacı; Ülkemizin ihtiyaç duyduğu bilim ve teknoloji transferini gerçekleştirmeye yönelik olarak, Millî Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan sınavla burslu statüde lisansüstü öğrenim görmek üzere yurt dışına öğrenci gönderilmesi suretiyle üniversiteler ile kamu kurum ve kuruluşlarının yetişmiş insan kaynağı ihtiyacını karşılamaktır. Öğrenin görülecek ülke YLSY kılavuzu ile belirlenmektedir. Öğrenim görülebilecek üniversitelerin M.E.B ve YÖK’ün kabul ettiği Times Higher Education, Academic Ranking of World Universities (Shanghai), QS World University Rankings-Top Universities ve University Ranking by Academic Performance (URAP) tarafından yapılan dünya üniversite sıralamalarının en az birinde son 3 (üç) yıl içerisinde genel veya alan bazında ilk 500 (beş yüz) içerisinde bulunması gerekmektedir.

Başvuru Şartları:

  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
  • En az lisans mezunu olmak,
  • Lisans mezuniyet notu en az 2.50 / 65 olmak,
  • 31 yaşından gün almamış olmak (2014 YLSY için 1984 ve daha sonraki yıllarda doğmuş olmak),
  • ALES’ten en az 70 puan almış olmak (ALES puanları, sınavın açıklandığı tarihten itibaren üç yıl süreyle geçerli kabul edilmektedir.),
  • Yükseköğrenimi veya kamu görevi sırasında kınama cezasından daha ağır bir disiplin cezası almamış olmak,
  • Erkek adaylar için askerlikle ilişiği bulunmamak (Askerlikten muaf olmak, askerliğini yapmış veya erteletebilecek durumda bulunmak),
  • Sağlık durumu yurt dışında öğrenim görmeye ve Türkiye’nin her yerinde çalışmaya elverişli olmak (Kontenjanlara yerleştirilen adaylardan sağlık kurulu raporu istenir).

Başvuru Nasıl Yapılır ve gerekli evraklar nelerdir?

Union Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı olarak sizlere bu konuda bizler yardımcı oluyoruz. Başvuru kabulünden sonra öğrenciler ÖSYM tarafından sözlü sınava çağırılır. Mülakat sonrası asil olarak yerleşen adaylar REBUS sistemi üzerinden gerekli alanlar doldurulup kaydedilecektir. Bundan sonraki bütün süreç bizim tarafımızdan yönetilecektir.

Union Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı olarak kariyerinizin en önemli basamağında verdiğiniz kararların en doğru şekilde olmasını sağlamak amacıyla aklınıza takılan tüm sorular için bize ulaşabilirsiniz.

Bilgi isteyin

BİLGİ İSTE HEMEN ARAYALIM!

Uzman danışmanlarımız ile görüşme yapmadan önce ne hakkında bilgi istediğini kısaca belirtin, hemen sizi arayalım!

0

+ Mutlu Öğrenci

0

+ Anlaşmalı Okul

0

+ Ülke

Bilgi İste

İlgilendiğiniz Programlar