Londra ve Harry Pottter

Union Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı için Harry Potter’ın önemini ofisimizi ziyaret eden herkes bilir. Olabildiğince Harry Potter temasını işlediğimiz ofisimizde her gün keyifli vakit geçiriyoruz ve aklımızdan Harry hiç çıkmıyor. Bizim için Harry Potter demek aynı zamanda Londra demek. J.K Rowling kitapları yazarken Londra’nın birçok yerinden ve mekanından esinlenmiştir tabi bu konu filmlere de taşınmıştır. Bizlerde siz İngiltere’de dil eğitimi veya üniversite eğitimine gidecek öğrencilerimize bu yerleri sıralamak ve değişik deneyimler yaşayabileceğiniz mekanları sıralamak istedik.

Warner Bros. Studio Tour (95 GBP)

Londra’nın Kuzey Batısında bulunan bu muhteşem yer herkesin ziyaret etmesi gereken ve en az yarım gününü ayırması gereken bir yerdir. Kaymak Birası içmeyi lütfen unutmayın!

The Leaky Cauldron (Çatlak Kazan)

Gracechurch Caddesinde bulununan Leadenhall Market isimli yerde bulunan Çatlak Kazan, Harry’nin Diagon Yoluna ilk geçerken uğradığı büyücülük ve muggle Dünyası’nın bir geçitidir.

St Pancras Renaissance Hotel

Bu görsel King’s Cross tren istasyonunun dışı görseli olarak bize yansıtılmıştır. Hepiniz hatırlarsınız Harry ve Ron uçan arabayla buralarda geziniyordu.

Diagon Alley

Diagon Yolu olarak bildiğimiz bu yer Leadenhall Market’in kendisidir. Victoria dönemi eseri olan bu yer orjinalinde büyük bir et marketidir.

King’s Cross Station

Hogwarts yolculuğunun başladı bu istasyon 9 ¾ istasyonunun bulunduğu bir tren istasyonudur. Unutmayın platform 9 ve 10 arasından giriş yapacaksınız.

Ministry of Magic – Visitors Entrance

Mr. Weasley ve Harry’nin birlikte kullandığı bu giriş Trafalgar Square’in hemen yanında bulunur. Ancak giriş için kullanılan ikonik kırmızı telefon kulübesi sadece film için konulmuş olup şuan orda değildir.

Westminster Tube Station

Aslında bu istasyon Londra’ya giden herkesin kesinlikle kullandığı bir istasyondur çünkü Parlamento binası ve London Eye içinn kullanılan istasyondur. Bizim hatırladığımız ise Mr. Weasley’nin elini okutarak geçmeye çalışmasıdır.

Gringott’s Wizarding Bank

Australia House filmlerde büyücü bankası olarak karşımıza çıkıyor. Maalesef içini gezemiyoruz ancak güvenliğe biraz Türklük yaparsak ucundan bakabiliriz.

Lambeth Bridge

Bu köprü Knight Bus adı verilen (ihtiyacı olan büyücüleri taşıyan) otobüsün iki otobüs arasından akışkan bir şekilde geçtiği sırada kullanılan köprüdür ve parlamento binasından London Eye’a geçerken kullanılır.

Grimmauld Place

King’s Cross istasyonuna çok yakın olan bu evler dizisi Zümrüdü Anka Yoldaşlığı’nın karargahı olarak kullanılmıştır.

Reptile House at London Zoo (26 GBP)

Harry’nin bir pitonla konuştuğu ve garipliklerin başladığı yer diyebilir miyiz?

Millennium Bridge

Filmde ölüm yiyenlerin saldırdığı bu köprü St. Paul’s Cathedrali ve Tate Moderni birbirine bağlıyor.

Tower Bridge

Dünya’nın en eski açılır kapanır köprülerinden birisi olan bu yapı Harry’ninn süpürgesiyle uçarken görünür ve tarihi önemi çok büyüktür.

Piccadilly Circus

Harry, Ron ve Hermione düğün esnasında kaçtıklarında geldikleri yer tam burasıdır.

House of MinaLima

Sanırım bu yeri anlatıcak bir tabir yok =) kesinlikle görülmeli. Bu yer filmde ve kitapta yer almamaktadır ve bir almanak gibidir.

Muggle walking Tour

2,5 saat süren bu gezinti Harry Potter fanları tarafından yapılmaktadır. Googlelamanızı öneririm.