İrlanda'da Work & Study

İrlanda'da hem çalışıp hem dil eğitimi almak mümkün! (Work and Study)

İrlanda dendiğinde hepimizin aklına başkent Dublin gelmekte. Avrupa da birçok güzel şehirde olduğu gibi Dublin’in ortasından da bir nehir geçmekte ve şehri ikiye bölmektedir. BBC tarafından ‘Avrupa’nın en mutlu insanlarının yaşadığı yer’ İrlanda seçilmiştir. Sizlere İrlanda’nın tarihini anlatmıyorum bu bilgilere ulaşabileceğiniz birçok kaynak bulunmaktadır. Ben sizlere daha çok yaşam, dil eğitimi ve çalışma hayatıyla ve konaklama ilgili bilgiler vermek istiyorum.

YAŞAM

İrlandalılar kendilerini çok şanslı görmektedirler, zaten bütün kullandıkları semboller bunları göstermektedir. ‘Bkz. Dört yapraklı yonca’ bu sebeple İrlandalılar fazlasıyla pozitif ve cana yakın insanlardır.

Giden birçok öğrencimizle bu durumu kanıtlar nitelikte konuşmalar gerçekleştirdik ve tabi ki kendi tecrübemiz de bunu kanıtlamaktadır. Genelde iş bitiş saati olan 16:30 dan sonra tün İrlandalılar kendilerini publara atıyorlar! Pub kültürü çok gelişmiştir ve çoğunuzun da bildiği ve Dünya’nın en ünlü Pub’ı Temple Bar Dublin de bulunmaktadır. Tabi bu publarda çay içilmiyor =) hepimizin siyah bira olarak bildiği Guinness’in anavatanı İrlandadır ve giden öğrenciler arasında da oldukça popülerdir.

Dublin özelinde konuşmamız gerekirse toplu taşımayla seyahat etmek çok kolay ancak her evde bulunan ve sizin de edinmenizi tavsiye ettiğimiz bir diğer ulaşım aracı bisiklettir. İrlanda da gezip görülecek birçok yer bulunmaktadır yazının sonunda bunları liste halinde bulabilirsiniz. Hayat pahalı mı sorusu aklında olan herkes için şunu söylemek gerekiyor ‘hayır’. Tabi orda kazandığınızı var sayıyoruz bunu yazarken. Örnekleri çok basit olarak vermek gerekirse; 1 kg et 4,5 Euro, 3 lt süt 1.75 Euro (lütfen bunları birim olarak düşünün ve çevirmeyin çünkü siz Euro kazanacaksınız). Aylık olarak harcamalarınızı ev kirası (400-500 Euro) çıktıktan sonra maksimum 500 Euro olarak düşünebilirsiniz. Sigara içen arkadaşlarımıza kötü bir haberim var maalesef sigara çok pahalı. Belki de bırakmak için size bir sebep sunabilir =)

DİL EĞİTİMİ

Ana dilin İngilizce olduğu her yer dil eğitimi için eşit düzeyde fırsatlar sunmaktadır. İrlanda’nın farkı bize uzun dönem eğitimlerde çalışma izni sunması ve eğitim süresine oranla fiyat avantajları sunmasıdır. İrlanda da 25 hafta ve üzeri dil eğitimi kayıtlarında toplamda 8 aylık bir çalışma izni verilmektedir. Bunun ilk 6 ayı part-time son 2 ayı full-time şeklindedir. Dil eğitimi aldığınız okullar genellikle eşit şartlar sağlar hepsinde ana dili İngilizce olan hocalardan eğitim alırsınız bu sırada sosyal hayatınızda İngilizce gelişimiz devam eder ve iş hayatı bu sosyal hayattaki gelişimin en önemli parçalarındandır. Genellikle okullarda sabah ve öğleden sonra olmak üzere iki grup dersler bulunur ve giden öğrencilerimizin çoğu sabah sınıflarını seçmektedir. Bunun sebebi çalışma saatlerinin daha çok öğleden sonra olmasıdır. İrlanda da uzun süreli eğitim kayıtları yapılırken sizden bir sınav almanız beklenmektedir bu sınav kurs bitiminde gireceğiniz bir sınavdır kimsenin sizden bir beklentisi yok aslında tamamen sizin faydanıza bir sonuç doğurur. Bu sınavların arasında en faydalısı ve Dünya tarafından bilineni IELTS dir ancak böyle bir ihtiyacı olmayan öğrenciler TIE Exam’ı seçebilirler.

ÇALIŞMA HAYATI VE KONAKLAMA

En can alıcı konuya geldik sanırım. Herkesin aklında oluşan ilk soru hangi işte çalışacağım oluyor. Arkadaşlar size süslü işler öneren kim varsa onlara inanmayın lütfen, sizin çalışabileceğiniz işlerin tamamı hizmet sektörü olacaktır. Giden tüm öğrencilerimiz bizim tarafımızdan işlere yönlendiriliyor ve iş buluyorlar, örnek vermek gerekirse çalıştıkları işler; barista, resepsiyon, mutfak, garson vb. Bu tip işlerde ilk 6 ay part-time program bitiminde de 2 ay full-time çalışabiliyorsunuz. Saatlik ücret minimum 10 Euro olarak belirlenmiştir ve aylık 800 Euro ve daha fazlasını kazanabilirsiniz. Unutmayın bu programı İrlanda dan dönmeden 2 yıla kadar uzatabiliyorsunuz. Bu sebeple ilk 8 ay kendinize çok güzel bir çevre edinmenizi tavsiye ederiz çünkü siz ne kadar çok insan tanır ve ne kadar çok İngilizcenizi geliştirirseniz geçici olmayan iş bulma ihtimaliniz artar. Örneğin programa katılmış olan bir öğrencimiz tüm okul süreçlerini bitirip kendisine kalıcı bir iş olan satış-pazarlama işi bulmuştur ve bu sayede Dublin de yaşamını sürdürmektedir. Unutmayınız kimse size bir iş garantisi veremez, çünkü iş verenle görüşecek olan sizlersiniz biz sizi işlere yönlendirerek görüşme yapmanızı sağlayabiliriz. Unutulmamalıdır ki İrlanda, Avrupa’nın Teknoloji başkenti olma yolunda ilerlemektedir. Google, Apple, Microsoft, Facebook gibi şirketler merkezlerini İrlandaya kaydırmaktadır. Konaklama konusuna gelirsek, Aile yanı konaklama her zaman ilk tercih olmalıdır başlangıç için. Bir dili öğrenirken o dilin kültürünü de öğrenmek çok önemlidir. Ancak aile yanı maalesef pahalı bir seçenek, biz bu sorunu Dublin’e giden öğrencilerimize evlerin odalarını tutarak çözüm bulmaya çalışıyoruz. Bu çözümün bedeli ise 400 ila 550 Euro arasında değişmektedir.

GÖRÜLMESİ GEREKENLER!

Dublin Kalesi, Trinity College ve kütüphanesi, İrlanda Ulusal Müzesi, St. Patricks Katedrali, İrlanda Modern Sanatlar Müzesi, St. Stephens Green, Kilmainham Gaol, Phoenix Parkı, Leinster House, Grafton Street, Guinness Bira Fabrikası, Porterhouse Pub, Temple Bar ve sayamayacağımız bir çok Pub.
İrlanda ile ilgili tüm sorularınızı bize iletebilirsiniz.

Bilgi isteyin

BİLGİ İSTE HEMEN ARAYALIM!

Uzman danışmanlarımız ile görüşme yapmadan önce ne hakkında bilgi istediğini kısaca belirtin, hemen sizi arayalım!

0

+ Mutlu Öğrenci

0

+ Anlaşmalı Okul

0

+ Ülke

Bilgi İste

İlgilendiğiniz Programlar