Yurt dışına gidecek öğrencilerin en merak ettikleri sorular

Yurt dışında eğitim görmek muhtemelen hayatınızdaki en heyecan verici deneyimlerden birisi olacaktır. Birçoğunuz belki de ailesinin yanından ilk defa ayrılacak ve bunun verdiği tedirginlik de dahil olmak üzere yeni bir serüvene atılacaksınız. Bu durum sizde muhtemelen birçok soru işareti oluşmasına sebep olacaktır. Öğrencilerin sıklıkla sorduğu bu soruları sizin için olabildiğince ayrıntılı cevaplama çalıştık.

Hangi Ülke?

Ülke seçimi kimleri için çok zor kimleri için çok kolay olabiliyor. Hayallerindeki ülkeyle bunu gerçekleştiren öğrenciler için seçim çok kolay olabiliyor ama her zaman hayalinizde olan ülke sizin için doğru ülke olmayabilir. Biz Union Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı olarak bu konuda bir planlama yaptık. 8 haftaya kadar dil eğitimi almak isteyen öğrencilerimize genellikle İngiltere önerisinde bulunuyoruz. 8 haftadan 24 haftaya kadar olan sürelerde Amerika ve Kanada önerisinde bulunuyoruz.

Hem çalışıp hem dil eğitimi almak isteyen öğrenciler için tabi ki önerimiz İrlanda oluyor. Bunun sebebi ise, kurulum maliyetleri ve eğitim yoğunluğu. Örneğin, bir öğrencinin Amerika veya Kanada gidiş geliş uçak biletleri, vizeleri vs gibi konuları İngiltere’nin yaklaşık 3 katı olmakta ve kurdan dolayı kazandığımız farkı bu gibi kalemlere ödememiz gerekiyor. Aynı zamanda ilk defa yurt dışı deneyimi yaşayacak olan öğrencilerimizin kültür olarak Avrupa kıtasının kültürüne alışık olmasından kaynaklı İngiltere seçeneğini ön planda tutuyoruz. Bu durum üniversite seçiminde biraz daha değişmekte her iki durum içinde bize danışarak sizin için en doğru ülkenin hangisi olduğunu öğrenebilirsiniz.

Hangi Program?

Ülke seçimimizi yaptığımıza göre şimdi program seçimine geldik. Okulların genelinde tercih edilen programlar şu şekildedir; Genel İngilizce, Yoğun İngilizce ve Sınav için İngilizce. Bunlar tamamen sizin ihtiyacınıza göre bizler tarafından yönlendirmelerle ilerleyecek seçimler olup, en efektif şekilde sizleri kurslara yönlendirmeyle ilerleyecektir.

Bavulumda neler olmalı?

Öncelikle gideceğiniz ülkenin gideceğiniz döneminde hava koşulları neler olacak diye geçmiş dönemleri araştırmanızı öneririz. Bu durumu göz önünde bulundurarak kıyafetlerinizi ve eşyalarınızı ayarlayın. En önemlisi rahat ayakkabılar çünkü yurt dışı tecrübesi edinmek gezmeyi gerektirir =). Geleneksel yiyecekleri kesinlikle unutmayın! Yurt dışında bizlerde bolca bulunan ancak oralarda az bulunan yiyecekleri yeni arkadaşlarınızla paylaşmak için götürün. Bunlar özellikle; kuru üzüm, helva, pişmaniye, Türk Kahvesi v.b gıdalar.

Uçuş hazırlıkları nasıl yapılır?

Öncelikle pasaportunuzu ve kimliğinizi yanınıza almayı unutmayınız. Bu nasıl tavsiye demeyin unutan öğrencilerimiz oldu =). Bavulunuzun hazır olduğunu varsayarak yapmanız gereken bir diğer husus check in. Rahat edebileceğiniz bir koltukla seyahat etmek sizi süreçte rahatlatacaktır. En önemlisi ise Havaalanına 3 saat önceden kesinlikle gitmelisiniz ve yurt dışı çıkış harcınızı ödemeyi unutmayınız.

Eğitim boyunca neler yapmalıyım?

Eğitiminiz boyunca en önemli odak noktanız keyif almak olmalı. Yeni bir ülkede, yeni insanlarla, yeni bir kültürle buluşacaksınız ve bunun her anından kendinize bir şeyler katmalısınız. Sizlere verebileceğimiz birkaç tavsiye şu şekildedir;

Mümkün olduğunca çok arkadaş edinin! Sadece o günü geçirmek için değil gelecekte de iletişimde kalabilmek için sağlam arkadaşlıklar kurun. Bu arkadaşlıklar en ummadığınız anda işinize yarayabilir. Örneğin, bir öğrencimiz İngiltere de bir İspanyol arkadaşıyla kurduğu sıkı arkadaşlık sayesinde İspanya da bir şirketle ticarete başlamış ve başarılı olmuştur.

Herkesle konuşun! Evet onların ana dili ve bizler onlar kadar düzgün ve güzel konuşamayabiliriz, ama unutmayın bu sizin ikinci diliniz ve siz bunu öğrenmek için çaba harcıyorsunuz. Muhtemelen gittiğiniz her ülkede size bu konuda herkes yardımcı olacaktır.

Şehir hakkında mümkün olduğunca bilgi edinin! Öncelikle kesinlikle okuyun ama ardından kaybolun ve keşfedin. Her köşesini öğrendiğinizde gerçekten kendi şehriniz gibi hissedecek ve daha mutlu olacaksınız.

Bilgi isteyin

BİLGİ İSTE HEMEN ARAYALIM!

Uzman danışmanlarımız ile görüşme yapmadan önce ne hakkında bilgi istediğini kısaca belirtin, hemen sizi arayalım!

0

+ Mutlu Öğrenci

0

+ Anlaşmalı Okul

0

+ Ülke

Bilgi İste

İlgilendiğiniz Programlar